Zmagania człowieka z morzem i życiem

„The Old Man and the Sea” to powieść napisana przez Ernesta Hemingwaya (1899-1961) i opublikowana w 1952 roku. Była to ostatnia powieść napisana przez Hemingwaya w ciągu jego życia; kolejne powieści zostały opublikowane pośmiertnie. Uznawana jest za jedną z jego czterech najlepszych powieści, obok „Pożegnania z bronią”, „Słońce też wschodzi” i „Dla kogo dzwonnicy”. Jest to opowieść typu „człowiek kontra bestia”, nawiązująca w dużej mierze do „Niedźwiedzia” Williama Faulknera czy klasycznego „Moby-Dicka” Hermana Melville’a. Powieść otrzymała nagrodę Pulitzera w 1952 roku, a jej sukces uczynił z Hemingwaya światową gwiazdę literatury.

Historia skupia się na głównym bohaterze, Santiago, starym Kubańczyku i doświadczonym rybaku, który od kilku tygodni nie łowi żadnych ryb. Jego uczeń, Manolin, sprzeciwia się życzeniom rodziców i nadal mu pomaga, nawet jeśli chcą, aby Manolin żeglował z rybakami, którzy faktycznie łowią ryby. Santiago głosi, że wyjdzie do Zatoki i złapać rybę, łamiąc tym samym jego pechową smugę 80-plus dni bez ryb. Więc, Santiago wychodzi do Zatoki sam, a on w końcu łapie uwagę dużego marlina. W rzeczywistości, ryba jest tak duża i silna, że kończy się ciągnąc za łódź Santiago.

Przez następne dwa dni próbuje wciągnąć marlina, ale bezskutecznie. W końcu jest ranny w walce z rybami. Santiago zaczyna rozważać rybę jako coś w stylu przyjaciela. Trzeciego dnia, w końcu zbiera siły, by wciągnąć rybę i zabić ją. Zadowolony ze swoich wysiłków, przypina rybę do łodzi i rozpoczyna podróż do domu. W drodze do domu rekiny zbierają ślady krwi pozostawione przez martwe ryby i zaczynają za nimi podążać.

Santiago jest w stanie odeprzeć kilka rekinów, ale nadal przychodzą. W końcu dostać się do ryb, a pod koniec podróży Santiago z powrotem do brzegu, zjedli całe ciało, pozostawiając tylko szkielet. Następnego dnia, inni rybacy widzą łódź Santiago i zdają sobie sprawę, jak duże były ryby. Inni ludzie mylnie myślą, że to rekin. Manolin idzie sprawdzić na Santiago, który mówi mu, że będą łowić razem ponownie bardzo szybko. Gdy Manolin opuszcza, Santiago wraca do snu i marzeń lwów na słonecznej afrykańskiej plaży, symbol jego młodości.

Jeśli spodobała Ci się moja recenzja książki – przeczytaj stary człowiek i morze pdf: https://pdf-online.cba.pl/ernest-hemingway-stary-czlowiek-i-morze-pdf/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *